Az elmúlt években megnövekedett az érdeklődés a hivatásos teherautó sofőr állások iránt, ugyanis nemcsak Magyarországon, de szinte egész Európában komoly szakember hiánnyal küzdenek az árufuvarozó cégek. Most 3 lépésben megmutatjuk, hogy hogyan válhatsz Te is hivatásos kamionsofőrré, és milyen pénzügyi vonzata van (2023-as árakkal számolva a Csillag Autósiskolánál).
1 lépés: “C” kategóriás jogosítvány megszerzése
A “C” kategóriás tanfolyamunkra 17 és fél éves kortól jelentkezhetsz, amennyiben rendelkezel már “B” kategóriás jogosítvánnyal, és II. fokú orvosi alkalmassági igazolással. A tanfolyam 3 részből áll:
- ELMÉLETI TANFOLYAM és VIZSGA. A GKI e-learninges elméleti oktatásból, amelyet bárhonnan, és bármikor elvégezhetsz, nem kell igazodnod sem a többi résztvevő, sem az oktatók időbeosztásához. Amikor elvégzed a képzést, automatikusan kapunk egy igazolást erről, és jöhetsz be vizsgaidőpontot kérni a SZEV-es vizsgákra. SZEV-es vizsgát az ország bármelyik Vizsgaközpontjánál tudunk kérni. Ez három vizsgából áll: közlekedési ismeretek (25 kérdés), szerkezeti és üzemeltetési ismeretek (25 kérdés) és munkavédelem (25 kérdés).
- RUTINVIZSGA. A sikeres SZEV-es vizsgák után azonnal (akár már aznap) el is kezdheted a teherautós gyakorlatot oktatónkkal. Ez a rutin vizsgára való felkészítéssel kezdődik, amelynél a kötelezően előírt, minimális óraszám 4 óra. A rutinvizsgán számot kell adnod a vizsgatételeken szereplő biztonsági ellenőrzési, üzemeltetési feladatokról, majd 4 technikai kezelési, és manőverezési feladatot kell végrehajtanod (pl. elindulás, gyorsítás, intenzív fékezés; tolatás; saroktolatás, stb.)
- FORGALMI VIZSGA. A sikeres rutinvizsgát követően indul az oktatás városi, és országúti forgalomban. A kötelezően előírt óraszámok: városi forgalomban: 6 óra, országúti forgalomban 4 óra, és éjszakai vezetéssel minimálisan 2 óra. A vizsgára jelentkezésig legalább 348 km-t meg kell, hogy tegyél a teherautóval. Ha mindez megvan, akkor a forgalmi vizsga következik, amely ha sikerül, akkor a jogosítványodba bekerül a “C” kategóriás vezetői engedély. 🙂
Jelentkezek “C” kategóriás tanfolyamra!
2 lépés: “GKI” alaptanfolyam elvégzése
Ha már megszerezted a “C” kategóriádat, akkor érdemes megszerezni egyből a GKI, azaz a“Tehergépkocsival és járműszerelvénnyel végzett közúti közlekedési szolgáltatás, továbbá áruszállítás végzéséhez előírt gépjárműveztetői tanfolyam és szakvizsga”-t. Köznapi értelemben a “hivatásos sofőröket”, a sofőrkártyával rendelkező szakembereket értjük alatta. A szárazföldi közlekedésben a jogosítványszerzés során ez jelenti a csúcsot, a legmagasabb szakmai szintet a járművezetők körében. A tanfolyamunk 3 részből áll:
- ELMÉLETI TANFOLYAM és VIZSGA. Ez egy e-learninges elméleti oktatás, amelyet bárhonnan, és bármikor elvégezhetsz, nem kell igazodnod sem a többi résztvevő, sem az oktatók időbeosztásához. Amikor elvégzed a képzést, automatikusan kapunk egy igazolást erről, és jöhetsz be vizsgaidőpontot kérni a SZEV-es vizsgákra. SZEV-es vizsgát az ország bármelyik Vizsgaközpontjánál tudunk kérni. Ez három vizsgából áll: biztonsági szabályokon alapuló, ésszerű vezetés (40 kérdés), előírások alkalmazása (40 kérdés) és az egészségügyi, közúti közlekedési és környezeti biztonság, szerviz, logisztika (40 kérdés). Esettanulmány (írásbeli vizsga): ez egy feladatsor 100 pontból 60-at el kell érni.
- JÁRMŰVEZETÉS A KÖZÚTI FORGALOMBAN. Itt 10 órát kell a tanulónak teherautón vezetnie oktatóval (a “C” kat. vezetési gyakorlatának oktatására előírtakhoz hasonlóan), azonban kiemelt figyelmet fordítunk az előrelátó, üzemanyag-takarékos és környezetkímélő vezetés gyakorlására. A képzést 60 perces forgalmi vizsga zárja.
- JÁRMŰVEZETÉSHEZ KAPCSOLÓDÓ GÉPKOCSIVEZETŐI GYAKORLATI ISMERETEK. A 2 órás oktatás során a tanulóink megismerik és megtanulják mindazon feladatok végrehajtását, a különböző problémák, konfliktusok kezelését, amelyek tehergépkocsival történő áruszállítás során előfordulnak, illetve előfordulhatnak. A képzést 30 perces szóbeli vizsga zárja. A vizsgázó a vizsga kezdetekor a tételek közül húz egyet, amelyet meg kell oldania, illetve be kell mutatnia. Egy tétellapon több kérdés található, melyek felölelik a „Biztonsági szabályokon alapuló ésszerű vezetés”, az „Előírások alkalmazása” és az „Egészségügyi, közúti közlekedési biztonság, szerviz, logisztika” témaköröket.
- JÁRMŰVEZETÉS KORSZERŰ SZIMULÁTOR BERENDEZÉSEN. A 2 órás szimulátoros oktatásunk során a tanulóink gyakorolják a tehergépkocsi különböző útviszonyok közötti kezelését, kialakítják és fejlesztik a változó körülményektől függő helyes vezetői magatartásokat száraz úton jó látási viszonyok mellett, valamint korlátozott látási viszonyok esetén, nedves és különösen síkos útfelületen. A gyakorlást veszélyhelyzetek létrehozására alkalmas korszerű szimulátor berendezésünkön hajtják végre, szakoktató jelenlétében. A képzést 30 perces szimulátoros gyakorlati vizsga zárja, amelyen 5 manőverezési feladatból legalább 3-at sikeresen el kell végeznie.
A sikeres vizsgákat követően képzőszerved megigényli a GKI kártyádat a KAV Szaktanfolyami Főosztályától, amelyet 30 napon belül kipostáznak a címedre.
Jelentkezek GKI “C” alaptanfolyamra!
3 lépés: Pályaalkalmassági vizsgálat
A PÁV egy mozaikszó, amely a közúti járművezetők vagy járművezető jelöltek közlekedéspszichológiai pályaalkalmassági vizsgálatát jelenti. A PÁV vizsgálatra jelentkezés a Vizsgaközpont oldalán lehetséges.
Kinek kell PÁV III vizsgálat?
- a 7500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó, közúti közlekedési szolgáltatást végző tehergépkocsi, vontató, nyergesvontató és járműszerelvény vezetéséhez
- a 7500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó, nemzetközi közúti áruszállítást végző tehergépkocsi, vontató, nyergesvontató és járműszerelvény vezetéséhez.
A pályaalkalmassági vizsgálat díja: 8310 Ft, a pályaalkalmassági minősítésről szóló igazolásé pedig 3000 Ft.
Összevetettük neked, hogy mindez most mennyibe kerül összesen
C kategóriás jogosítvány alapórákkal (2023-ban) a Csillag Autósiskolában, ahol részletekben is fizethető a képzés:
Képzési díjak: | Ár: |
E-learning tanfolyam | 41 900 Ft |
Tanpályahasználati díj: | 9 900 Ft |
16 óra gyakorlati képzés (9.990 Ft/óra) | 159 840 Ft |
Vizsgaóra (oktató rendelkezésre állás díja a rutin és a forgalmi vizsgára) | 19 980 Ft |
Összesen: | 231 620 Ft |
A fenti díjak nem tartalmazzák az esetleges pótórák, valamint a Hatósági vizsgák díját. A pótóra díja megegyezik a mindenkori gyakorlti óradíjjal. A II. fokú orvosi alkalmassági vizsgálat díja a Háziorvosnál fizetendő.
KAV részére fizetendő, hatósági vizsgadíjak:
Közlekedési ismeretek vizsga (SZEV) | 4 600 Ft |
Szerkezeti és üzemeltetési ismeretek vizsga (SZEV) | 4 600 Ft |
Munkavédelem vizsga (SZEV) | 4 600 Ft |
Rutinvizsga | 4 400 Ft |
Forgalmi vizsga | 11 000 Ft |
SZEV: Számítógépes Elméleti Vizsga
GKI – C alaptanfolyam (2023-ban) a Csillag Autósiskolában, ahol részletekben is fizethető a képzés:
GKI C alaptanfolyam | 167 500 Ft |
Vizsgadíjak | 42 500 Ft |
Kártya kiállítás díja | 9 900 Ft |
Összesen: | 219 900 Ft |
A fentiek alapján már körvonalazható, hogy ahhoz, hogy hivatásos kamionsofőr legyél, legalább 492.030 Forinttal kell számolnod. Ezt az összeget nem szükséges egyben kifizetned, hanem a kb. 12 hónapos képzés esetén havi 40-45.000 Forintos kiadást jelent neked, és a végére egy olyan szakma lesz a kezedben, amivel már könnyen olyan munkát is találhatsz, ahol ez az első havi fizuddal megtérülhet. Nem rossz befektetés ugye?
Igen, tisztában vagyunk vele, hogy a legtöbb állásra C+E kategóriával várnak, amelyről a fentiekben most nem esett szó, és egy plusz kategória. Ezt a plusz kategóriát azonban elvégezheted a fentiek után is, úgy hogy már a nehezés túl leszel. A C+E kategóriás képzésekről egy későbbi bejegyzésben fogunk kitérni.
További teherautós, és GKI-s információkért fordulj hozzánk bizalommal! Várunk kategóriás és szaktanfolyamainkon egyaránt!
Dr. Pataki Gergely
Csillag Autósiskola ügyvezető