GKI – tehergépkocsi-vezetői alapképzéseink
GKI – tehergépkocsi-vezetői továbbképzéseink
Sokat hallani arról, hogy nemcsak Magyarországon, hanem egész Európában komoly sofőrhiánnyal küzdenek a szállítási vállalkozások. Az elmúlt években mind a belföldi, mind a nemzetközi fuvarozásban emelkedtek a sofőrök bérei, és lényegesen javultak a munkakörülmények is. Egy C, vagy C+E kategóriás jogosítvány a hozzá tartozó GKI sofőrkártyával ma már egy átlag feletti kereseti lehetőséget, és szakmát jelent a tulajdonosának. Elég csak a google-keresőbe beírni a “sofőr állás” kifejezést, és több tucat álláshirdetéssel találkozhat az érdeklődő.
Mit is jelent a GKI?
A hivatalos nevén “Tehergépkocsival és járműszerelvénnyel végzett közúti közlekedési szolgáltatás, továbbá áruszállítás végzéséhez előírt gépjárműveztetői tanfolyam és szakvizsga”. Köznapi értelemben a “hivatásos sofőröket”, a sofőrkártyával rendelkező szakembereket értjük alatta. A szárazföldi közlekedésben a jogosítványszerzés során ez jelenti a csúcsot, a legmagasabb szakmai szintet a járművezetők körében.
Kinek kell GKI alapképzést csinálnia?
Azok a gépjárművezetők, akik 2009. szeptember 9-ét követően „C”, „C1″, „C1+E” és/vagy „C+E” kategóriájú vezetői engedélyt szereznek, és annak megfelelő kategóriájú járművet kívánnak közúton vezetni, tehergépkocsi-vezetői alapképesítés megszerzésére kötelezettek. Az alapképzés birtokában, a pályaalkalmassági (PÁV) vizsgálatot követően már munkát vállalhatnak fuvarozó vállalatoknál, mint hivatásos sofőrök.
Kinek kell GKI továbbképzést csinálnia?
Azok a gépjárművezetők, akik 2009. szeptember 9. előtt már „C”, „C1″, „C1+E” és/vagy „C+E” kategóriájú vezetői engedéllyel rendelkeztek, és annak megfelelő kategóriájú járművet kívánnak közúton vezetni vagy már meglévő GKI kártyával rendelkeznek, tehergépkocsi-vezetői továbbképzési képesítés megszerzésére kötelezettek.