A Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont 2024. július 5-én tette közzé, a „C” kategória és „CE” kombinált kategória párhuzamos megszerzését célzó tanfolyamokra vonatkozó tantervi és vizsgakövetelményeket. Összegyűjtöttük Nektek a legfontosabb információkat:
A képzés megnevezése: „C” kategória és „CE” kombinált kategória párhuzamos megszerzését célzó tanfolyam
Az elméleti tanfolyam a legegyszerűbben e-learninges formában végezhető el, amelyben teljesíteni kell a Közlekedési alapismeretek (24 óra), a Járművezetés elmélete (14 óra), a Szerkezeti és üzemeltetési ismeretek (18 óra), valamint a Munkavédelem, tűzvédelem, szállítás modulokat (10 óra).
Az elméleti tanfolyam elvégzése után a 3 vizsgatárgyból elméleti vizsgát (SZEV) kell tenni.
A Közlekedési alapismeretek vizsga teljesítéséhez egy 25 kérdésből álló számítógépes, feleletválasztós tesztet kell sikeresen megoldani. A vizsga időtartama 25 perc. Az elérhető maximális pontszám 35 pont, amelyből a sikeres vizsgához legalább 30 pontot kell elérni.
A Szerkezeti és üzemeltetési ismeretek vizsga teljesítéséhez egy 25 kérdésből álló számítógépes, feleletválasztós tesztet kell sikeresen megoldani. A vizsga időtartama 25 perc. Az elérhető maximális pontszám 25 pont, amelyből a sikeres vizsgához legalább 21 pontot kell elérni.
A Munkavédelem, tűzvédelem, szállítás vizsga teljesítéséhez egy 25 kérdésből álló számítógépes, feleletválasztós tesztet kell sikeresen megoldani. A vizsga időtartama 25 perc. Az elérhető maximális pontszám 25 pont, amelyből a sikeres vizsgához legalább 21 pontot kell elérni.
Mindhárom vizsgatárgy sikeres teljesítése után kezdhető meg a képzés gyakorlati része. Összesen 28 órát kell vezetni vonójárművel, és a szerelvénnyel, az alábbiak szerint:
- „C” kat. járművel rutin vizsgára felkészítésre: 4 óra
- „CE” kat. járműszerelvénnyel rutin vizsgára felkészítésre: 4 óra
- „C” kat. járművel városi forgalomban: 6 óra
- „CE” kat. járműszerelvénnyel városi forgalomban: 4 óra
- „C” kat. járművel országúti forgalomban: 4 óra
- „CE” kat. járműszerelvénnyel országúti forgalomban: 4 óra
- „C” kat. járművel éjszakai vezetéssel: 2 óra
A kötelező alapórák, és menetteljesítmények megtétele után az alábbi tárgyakból kell gyakorlati vizsgát tenni:
- rutin vonójárművel
- rutin szerelvénnyel
- forgalmi vezetés vonójárművel
- forgalmi vezetés szerelvénnyel
A képzésre jelentkezés feltételeként a jelentkező tudomásul veszi, hogy
- a képzés eredményeként vizsgaigazolás kiállítása a vizsgakövetelmények részleges teljesítésével nem kezdeményezhető,
- vizsgaigazolás a képzés összes vizsgakövetelményének teljesítése esetén állítható ki, és
- a képzés vizsgakövetelményei kizárólag akkor tekinthetők teljesítettnek, ha a vizsgázó a jelen tantervi és vizsgakövetelményekben felsorolt összes vizsgatárgyat sikeresen teljesíti vagy annak teljesítése alól jogszabály alapján felmentéssel rendelkezik.
Fentiek alapján megfontolandó, hogy melyiket érdemes a tanulónak választania? Először a C kategóriát, majd azt követően a CE kategóriát, vagy párhuzamos tanfolyamként végezve egyben a kettőt. Lássuk a számokat.
Ha külön-külön csinálja meg a tanuló a C kategóriát és a CE kategóriát, akkor összességében, vizsgadíjakkal együtt az alaptanfolyam 704.380 Ft-ba fog kerülni. Ha egyben, párhuzamosan végzi el a CE tanfolyamot, akkor összességében, vizsgadíjakkal együtt az alaptanfolyam 643.380 Ft-ba kerül, azaz ezzel 61.000 Ft-ot tud megspórolni a tanuló. Ebben az esetben azonban minden vizsgát sikerrel abszolválni kell, és csak azután lehet jogosítványa a tanulónak. Ha valamelyik vizsga nem sikerül, és lejár a rendeletben meghatározott határidő, akkor az egész tanfolyamot újra kell kezdeni, és elveszik minden addig megszerzett vizsga (természetesen másik kategóriában nem!).
Ha külön-külön végzi el a tanuló a két kategóriát, akkor az első (C) kategória megszerzését követően az a jogosultsága örökre megmarad, és a későbbi CE kategóriánál már biztosan nem veszíti el azokat.
Érdemes ezek szerint megfontolni, előre, hogy mit mer bevállalni a tanuló, ugyanis bár a párhuzamos képzésénél némi idő spórolható, a kockázat a sikertelen vizsgákkal magasabb, mint ha külön-külön végzi el egymás után a képzést. Vizsgázni ugyanis ugyanannyi alkalommal kell, és az összes kötelező gyakorlati óra is ugyanannyi, mindkét esetben.